Strona na WordPress – zalety i wady.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

WordPress jest obecnie najbardziej popularnym systemem CMS w sieci. Czym w ogóle jest CMS? Z angielskiego to Content Management System, czyli system do zarządzania treścią. W 2018 roku ponad 30% wszystkich stron internetowych działało właśnie na WordPress. Jeszcze większy udział, bo 60%, WP posiada wśród stron, które wykorzystują systemy do zarządzania treścią. Następna w kolejności jest Joomla z udziałem na poziomie jedynie 6%. WordPress jest więc niekwestionowanym liderem.

WodPress powstał w 2003 roku. Z początku miał być platformą przeznaczoną głównie do blogowania. Jednak prosty i intuicyjny panel administracyjny przyczynił się do zdobycia przez ten system niezwykłej popularności. A możliwość edycji strony bez angażowania do tego programisty przypieczętowała sukces tego CMSa. 

Zalety

Funkcjonowanie WP oparte jest na motywach i wtyczkach. Motywy odpowiadają głównie za wygląd strony, a wtyczki za jej funkcjonalność. Użytkownicy WordPressa mogą przełączać się pomiędzy tysiącami różnych motywów i mają możliwość samodzielnego decydowania o tym, jak ich strony będą wyglądać. To chyba największa zaleta tego systemu.  Wtyczki natomiast pozwalają na stworzenie nie tylko prostego bloga, ale także sklepów internetowych, stron wizytówkowych, czy nawet skomplikowanych witryn obsługujących rezerwacje. Możliwości są właściwie nieskończone, a przy odrobinie cierpliwości, no może trochę więcej niż odrobinie, można do wszystkiego dojść samodzielnie.

Kolejną niekwestionowaną zaletą WordPress jest fakt, że oprogramowanie jest darmowe. Trzeba tylko wykupić hosting i domenę. Roczne koszty utrzymania takiej strony są więc niewielkie, zakładając, że uważnie dobierzemy hostingodawcę. A o tym jak wybrać dobry hosting będziemy jeszcze pisać na blogu, więc pozostańcie czujni. 

Prosty, intuicyjny panel, darmowe orpogramowanie, liczne motywy i wtyczki, niskie koszty utrzymania to na pewno zalety WordPress. Jakie są wady? 

Wady

W związku ze swoją popularnością, WordPress jest narażony na ataki ze strony hakerów. Wiadomo, że nieproszony gość będzie chciał wykorzystać fakt, że 60% stron opartych na CMS działa na tych samych skryptach. Ale nie jest to problem, którego nie da się rozwiązać. Wystarczy kilka dobrych nawyków i można się łatwo zabezpieczyć przed włamaniami. Podstawą jest dobre hasło do panelu administracyjnego. Najlepiej, żeby był to ciąg przypadkowych znaków. Można także zastosować uwierzytelnianie dwuskładnikowe i zadbać o to, żeby nasz login admina nie pokrywał się z pseudonimem, który będzie wyświetlany na stronie. Należy także pilnować aktualizacji wtyczek, motywów i samego WordPressa. To powinno wystarczyć, żeby spać spokojnie i nie martwić się o stronę. Więcej porad na temat bezpieczeństwa wkrótce na blogu.

Jeszcze jakieś wady? My nie widzimy, ale chętnie poznamy Wasze zdanie. WordPress to doskonałe narzędzie do prowadzenia własnej strony internetowej. Blog osobisty, strona firmowa, sklep, czy portfolio, WP sprawdzi się w każdym przypadku. Dlatego właśnie nasze strony projektujmy w oparciu o WordPress. Nasi Klienci dostają od nas gotowe szablony, dzięki którym mogą samodzielnie rozwijać swoje strony i blogi, zyskując niezależność. 

Macie już swoje strony na WordPress czy jeszcze się wahacie? Zapoznajcie się z naszą ofertą, pomożemy w dobraniu odpowiednich rozwiązań!

Wpis jest przydatny? Udostępnij!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Prestige Web

Prestige Web

Naszą pasją jest projektowanie, a główną doktryną – minimalizm. Wierzymy, że mniej znaczy więcej. Aktywnie śledzimy najnowsze trendy w dziedzinie projektowania stron internetowych. A wszystko to, aby witryny naszych Klientów zawsze były na czasie i wyróżniały się na tle konkurencji.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Subskrybuj nasz newsletter

Przewiń do góry

Potrzebujesz strony internetowej?

network-2402637_1280

zrobimy ją dla ciebie!

Naszą misją jest stworzenie estetycznej i funkcjonalnej strony internetowej, która zwiększy zaufanie Twoich potencjalnych klientów.

Sprawdź naszą ofertę!